Kotlina Kłodzka: Jakie atrakcje na zimę

Kusi malowniczymi widokami, dobrymi stokami narciarskimi, alpejskim mikroklimatem oraz kurortami z zabytkowymi pijalniami. Warto tu wpaść!

Reklama

Do Wrocławia jest stąd zaledwie 100 km. Od Czech oddziela ją pasmo Sudetów (do Pragi jest 110 km). To największa w Sudetach kotlina śródgórska o powierzchni 210 km kwadratowych.

Nazwę nadało jej Kłodzko, największe miasto w regionie, z imponującą twierdzą częściowo wykutą w skale (można ją zwiedzać).

Na stokach

Centrum turystyki zimowej Kotliny jest Zieleniec. Alpejski mikroklimat sprawia, że śnieg leży tu do maja. Nic dziwnego, że Zieleniec z dwudziestoma trasami zjazdowymi jest chętnie odwiedzany zarówno przez zawodowych narciarzy, jak i amatorów (tutaj zimy spędzają nasi prezydenci).

Z drugiej zaś strony Kotliny leży Czarna Góra, słynąca z długich, 1,5-kilometrowych tras. Uprawia się także narciarstwo biegowe (przygotowanych jest ok. 40 km tras, o różnym poziomie trudności).

Po zdrowie

Nie poskąpiła natura Ziemi Kłodzkiej wód mineralnych. Stosuje się je w kuracjach pitnych i w kąpielach aż w 5 uzdrowiskach: Długopole, Duszniki, Polanica, Kudowa i Lądek. I właśnie lądecki zdrój uchodzi za najstarszy w Polsce, ale najbardziej znana jest Kudowa szczycąca się najłagodniejszym klimatem w Polsce.

W Kotlinie leczy się m.in. choroby układu krążenia, oddechowego i przemiany materii.

JOG

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zbudowany pod koniec XIX wieku brzozowski ratusz mieści na parterze Muzeum Regionalne. więcej