Kitzbühel - wyzwanie dla narciarzy

Jeśli pragniesz odrobiny luksusu, marzą Ci się niezapomniane widoki oraz jesteś żądna narciarskich wyzwań, koniecznie wybierz się do Austrii.

Zdjęcie

Austriacki Tyrol /123/RF PICSEL
Austriacki Tyrol
/123/RF PICSEL

Tam w Tyrolu na wysokości 800 m n.p.m. leży Kitzbühel, stolica ogromnego ośrodka narciarstwa alpejskiego: Mittersill – Pass Thurn – Jochberg – Kitzbühel – Kirchberg in Tirol – Aschau, a przy tym najlepszy ośrodek narciarski na świecie.

Tradycja białego szaleństwa sięga tu aż 1892 r. Wokół miasta znajduje się 230 wyciągów. Położone między dwoma górami: Hahnenkambahn (od południa; 1668 m n.p.m.) oraz Kitzbüheler Horn (od północy; 2001 m n.p.m.). Na zboczu Hahnenkambahn co roku odbywa się Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn, słynący z najtrudniejszej trasy która nazywa się Streif.

Reklama

Pierwsze zawody odbyły się tam w 1931 r. Kitzbühel słynie również z najbardziej stromej trasy narciarskiej w Alpach o nachyleniu do 70° – „Dirretisima” (Nartostrada No 38) oraz z trasy o największej różnicy wzniesień na świecie (start: 1938 m n.p.m.; koniec: 800 m n.p.m.) – „Pengelstein Sud”.

Jeżeli jesteś miłośniczką snowboardu, wybierz się do tutejszego snowparku. Jeśli zamiast akrobacji wolisz klasyczne zjazdy, masz do wyboru 170 km nartostrad. Znajdziesz tu ostre, pełne muld zjazdy oraz stoki o łagodnym nachyleniu, nadające się doskonale dla mniej wprawnych narciarzy. Z kolei na miłośników głębokiego śniegu czeka 32 km nieratrakowanych tras. Będąc w Kitzbühel, koniecznie wybierz się na przejażdżkę 3S Aerial Tramway. Ten tramwaj powietrzny w Kitzbühel, łączy obszary narciarskie w Kirch i Resterhöhe.

Jego długość wynosi 3642 m, trasę tę pokonuje w 9 minut!

W najwyższym punkcie unosi się 400 m nad ziemią. Możesz też spróbować swoich sił w hokeju lub jeździe na łyżwach na zamarzniętej tafli jeziora Schwarzsee.

Miasto słynie również z eleganckich sklepów, jak Louis Vuitton oraz restauracji na najwyższym poziomie, gdzie spotkać można legendarnego narciarza Alberto Tombę czy kreatora mody Karla Lagerfelda. Dlatego, gdy zmęczy Cię już białe szaleństwo, wybierz się na zakupy lub spróbuj tradycyjnej tyrolskiej kuchni – knedli ze słoniną (Speckknödel), tyrolskich klusek serowych (Kasspatzl) lub słodkich pączków „Kiachl” z borówką.

Magda Pinkwart

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jest w Alpach jedno miejsce, w którym sylwester trwa całą zimę. A nawet dłużej. Nie ma tam mowy o spaniu. Rano wszyscy wjeżdżają jednym z kilku wiszących tramwajów na położoną grubo powyżej 2... więcej