​Kasprowy Wierch - turystyka

Szukasz idealnego miejsca na rodzinną wycieczkę? Marzysz o wypróbowaniu swoich sił na trudniejszej trasie narciarskiej? Jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek i masz nadzieję na kilkugodzinny spacer wśród malowniczych krajobrazów? Mamy dla ciebie idealną propozycję! Wybierz się na Kasprowy Wierch - jeden z najpiękniejszych polskich szczytów.

Zdjęcie

Kolejka na Kasprowy Wierch /123/RF PICSEL
Kolejka na Kasprowy Wierch
/123/RF PICSEL

Kierunek: Tatry!

Widoki nie ustępujące w niczym Alpom, wyłaniający zza chmur Giewont, przepiękna dzika przyroda... Polskie Tatry obfitują w naprawdę niesamowite krajobrazy i wcale nie trzeba być profesjonalnym wspinaczem, by zdobyć niektóre z najciekawszych szczytów. Zarówno dużym, jak i małym polecamy więc wyprawę na Kasprowy Wierch - do wyboru mamy liczne szlaki turystyczne prowadzące przez bardzo urokliwe tereny lub, dla nieco mniej wytrzymałych fizycznie, funkcjonującą cały rok kolejkę linową.

Górujący nad Doliną Suchej Wody Gąsienicowej szczyt przyciąga tysiące turystów nie tylko malowniczymi tworami natury, ale również dopasowaną do potrzeb każdego podróżnika infrastrukturą. Tuż poniżej jego wierzchołka na przybyłych czeka budynek, mieszczący wewnątrz stację TOPR i restaurację, a wszystkie prowadzące na Kasprowy trasy są doskonale oznaczone. 

Reklama

Co ciekawe, w okolicy góry występuje kilka niezwykle rzadkich roślin, niespotykanych nawet na innych tatrzańskich terenach, m.in. sit trójłuskowy, wiechlina tatrzańska i mietlica alpejska.

Atrakcje Kasprowego Wierchu

Aby móc w pełni poczuć magię Kasprowego, trzeba najpierw się na niego... wspiąć. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach do podjęcia pieszej wędrówki, to spośród trzech kursujących na szczyt kolejek linowych, wybierzmy tą odpowiadającą naszym potrzebom. 

Najstarsza z nich, mająca swój początek w Kuźnicach, to idealny wybór dla miłośników spaceru. Kursuje ona zarówno latem, jak i zimą, dlatego z łatwością skorzystamy z jej usług nawet w wakacje. Wyjazd na górę zajmuje około 20 minut i odbywa się w dwóch etapach. Wybierając się w Tatry w okresie ferii, możemy zdecydować się również na podróż Wyciągiem Gąsienicowym lub Wyciągiem Goryczkowym, specjalnie przygotowanym dla amatorów narciarstwa. 

Będąc już na górze, koniecznie rozejrzyjmy się dookoła. Widoki z Kasprowego Wierchu są naprawdę niepowtarzalne i na długo zapadają w pamięć. Ładna pogoda sprzyja także spacerom na sam szczyt wzniesienia pod Obserwatorium Meteorologiczne, stanowiące najwyżej umiejscowiony budynek w całym naszym kraju.

Turystyka letnia

Okolica Kasprowego Wierchu idealnie nadaje się do długich górskich wędrówek. Swoją pieszą wyprawę można zacząć w Kuźnicach i podążać za zielonymi oznaczeniami prosto na szczyt lub wybrać również prowadzący na Kasprowy szlak żółty, mający swój początek w schronisku "Murowaniec" w Dolinie Gąsienicowej.

 Jedną z bardziej malowniczych tras jest również ta prowadząca z Kasprowego na Ciemniak, której przejście zajmuje niemal 3 godziny. Widoki jednak są godne wysiłku - przepiękna panorama Tatr Wysokich i uroczych dolinek na długo zapadnie nam w pamięć! Stamtąd zielony szlak poprowadzi nas prosto do malowniczej Doliny Kościeliskiej, gdzie zakończymy tą niezwykłą wyprawę. 

Tym bardziej doświadczonym wspinaczom proponujemy czerwony szlak w drugą stronę - w kierunku Orlej Perci. 1,5 godzinna droga na Świdnicę, następnie zdobycie Zawratu, Koziej Przełęczy, Krzyżnego i powrót do Doliny Pięciu Stawów daje nam ponad 9-godzinną bardzo wymagającą wycieczkę. To jednak propozycja tylko dla tych doświadczonych i doskonale przygotowanych turystów.

Sporty zimowe

Znajdujący się na Kasprowym Wierchu ośrodek narciarski to najwyżej położony tego typu obiekt w Polsce. Wyjechawszy na szczyt jedną z kolejek linowych, mamy tutaj do wyboru kilka tras zjazdowych - na którą najlepiej się zdecydować? Niestety ciężko stwierdzić, gdyż wszystkie mają podobnie wysoki poziom trudności. Czekają tutaj na nas biegnąca na północny-wschód Trasa Goryczkowa i opadająca w kierunku północno-zachodnim Trasa Gąsienicowa. 

Dzięki specjalnym przedłużeniom umożliwiają one dotarcie na nartach również do Kuźnic. Malownicza sceneria wysokogórska uprzyjemnia pobyt na stokach, a oba szlaki uchodzą za najpiękniejsze w naszym kraju. Warto jednak podkreślić, że zjazd z Kasprowego wymaga bardzo wiele doświadczenia i umiejętności, bo warunki bardzo często nie sprzyjają uprawianiu sportów zimowych. Występujące w tamtej okolicy mgły, wiatr i oblodzenie sprawiają, że góra jest bardzo niebezpieczna dla narciarzy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Więcej na temat:

Zobacz również