Jungfrau. Na narty do Szwajcarii

Niepowtarzalne trasy zjazdowe z widokiem na malownicze wioski, czterotysięczniki, nowoczesne wyciągi i rozgrzewające fondue – to wszystko czeka na Ciebie w Szwajcarii!

Zdjęcie

Szwajcaria to świetnie przygotowane stoki i piękne widoki /123/RF PICSEL
Szwajcaria to świetnie przygotowane stoki i piękne widoki
/123/RF PICSEL

U podnóża trzech majestatycznych i groźnych szczytów Alp Berneńskich – Eigera, Möncha i Jungfrau rozpościera się ponad 200 km tras narciarskich i 45 kolejek linowych oraz wyciągów.

Są one podzielone na trzy sektory połączone perfekcyjnie działającym systemem kolejek górskich. Znajdziesz tu zjazdy o każdym stopniu trudności, a wszystkie zapewnią Ci niesamowite widoki na legendarną północną ścianę Eigeru.

Reklama

Gdy znudzą Ci się narty, wybierz się na sanki (można je wypożyczyć nawet na dworcu kolejowym). W tych okolicach, prócz klasycznych, znajdziesz też szczególne nazywane velogemel.

Ich konstrukcja nieco przypomina rower, tylko zamiast kół mają płozy. To tradycyjny środek lokomocji dla mieszkańców dawnego Grindelwaldu.

W rejonie Jungfrau jest aż 100 km tras pieszych i saneczkowych. Znajduje się tu też najdłuższy na świecie saneczkowy szlak z Faulhorn przez Bussalp do Grindelwaldu.

A skoro już zjechałaś do tego miasteczka, odpocznij chwilę, rozkoszując się tradycyjnym szwajcarskim fondue, czyli roztapianym w kociołku serem, który wyjada się za pomocą grzanek. Nieopodal Grindelwaldu położone są malownicze jeziora Thunersee i Brienzersee.

Nad tym ostatnim mieści się Meiringen – stolica bez. To właśnie tutaj wynaleziono te proste, a jakże smaczne ciastka. Tam też w jednym z opowiadań Arthura Conan Doyle'a prowadził jedno ze swych śledztw słynny Sherlock Holmes.

Miasto odwdzięczyło się detektywowi – dziś znajduje się tam muzeum Sherlocka i jego pomnik. Z Grindelwaldu warto pojechać na zakończenie sezonu narciarskiego do położonego nieopodal Kleine Scheid egg.

W kwietniu odbywa się tam wielki koncert, uświetniany przez występy gwiazd światowego formatu: Bryana Adamsa, Deep Purple, Scorpions. Pobyt w Alpach Berneńskich wykorzystaj na przejażdżkę jedną z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie – na Jungfraujoch.

Pociąg powoli wspina się na wysokość 3471 m n.p.m. Część trasy wiedzie przez wnętrze masywu Eigeru oraz sąsiedniego Möncha.

Na końcowej stacji nazywanej dachem Europy możesz zwiedzić lodowy pałac, napić się kawy, pojeździć na sankach lub zdecydować na wysokogórską wędrówkę.

Jeśli czas pozwoli, wybierz się też do Lauterbrunnen – miejscowości leżącej w uznawanej za najpiękniejszą na świecie dolinę wyżłobioną przez lodowiec.

Otoczona jest stromymi, pionowymi ścianami skalnymi, z których spadają liczne wodospady.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Na żywo

Zobacz również

  • Nie musimy wyjeżdżać daleko za granicę, by podziwiać krajobrazy godne alpejskich lodowców. W Karkonoszach można także jeździć na nartach i regenerować się w ośrodkach spa. więcej