Gdzie w Polsce na ferie?

Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie zimy bez krótkiego wyjazdu w góry. I trudno się z nimi nie zgodzić, zwłaszcza kiedy śniegu też nie brakuje.

Zdjęcie

W Polsce nie brakuje miejsc do szusowania /123/RF PICSEL
W Polsce nie brakuje miejsc do szusowania
/123/RF PICSEL

Nie ma znaczenia, czy jeździsz na nartach, czy nie. W górach na pewno nie będziesz się nudzić. Zerknij na nasze propozycje – prawda, że piknie sie to zapowiada, panocku! 

Jedziemy w Tatry

Zima w Bukowinie Tatrzańskiej potrafi zaczarować. Jej uroki doceniają przede wszystkim narciarze.

Reklama

W tej podhalańskiej wsi znajduje się ponad 20 wyciągów. Ale jeśli nie należysz do fanów sportów, możesz podziwiać okolicę z zaprzęgów konnych, które tworzą zimowy klimat tej uroczej miejscowości. Wolisz się wygrzać i popływać, a przy okazji skorzystać z wód leczniczych?

Tutaj znajdują się największe termalne baseny w Polsce. Niektórzy przyjeżdżają specjalnie dla tych kąpieli. Wciąż za mało wrażeń? Bukowina słynie też z jednej z największych w całym kraju drewnianych budowli – Domu Ludowego.

W jego murach organizowane są dwie słynne w Bukowinie Tatrzańskiej imprezy kulturalne: „Sabałowe Bajania” oraz „Góralski Karnawał”. A spacerując po miejscowości, warto zwrócić uwagę na drewniane pensjonaty reprezentujące zakopiański styl i kościół, który na początku XIX stulecia sam zaprojektował i zbudował góral-samouk.

Góry Izerskie zapraszają!

Położone w Sudetach uzdrowisko Świeradów-Zdrój od wieków słynie z leczniczych wód mineralnych, nieskażonego powietrza i pięknych górskich krajobrazów.

Jeśli nie wyobrażasz sobie zimy bez nart, możesz śmiało ruszyć na podbój tamtejszych stoków. Wolisz wycieczki piesze? Dzięki pięknemu położeniu na skraju Karkonoskiego Parku Narodowego, z wielu punktów Świeradowa można podziwiać piękne widoki na górskie okolice – jest gdzie spacerować.

A może przyjechałaś tu ze względu na wyjątkowy, leczniczy klimat, nazywany często balsamicznym? Wysokość nad poziomem morza, bliskość gór i lasów oraz opary miejscowych wód mineralnych (klimat najbardziej wilgotny w całych Sudetach) wpływają korzystnie na poprawę odporności. Łyk wody leczniczej zaczerpniętej w Domu Zdrojowym dopełni kuracji.

A może tak Karkonosze?

To urocze miasteczko położone w Sudetach Zachodnich przyciąga wszystkich spragnionych wypoczynku tak samo zimą, jak i latem. Zapaleni narciarze mogą tu liczyć na dobrze przygotowane stoki. W Karpaczu zaszaleją też miłośnicy narciarstwa biegowego – do ich dyspozycji są pięknie położona trasa w Karpaczu Górnym i trasa przy „Domu Śląskim”.

Zainteresowanym historią i geografią przypadnie do gustu średniowieczna Świątynia Wang przeniesiona do Karpacza aż z Norwegii. Ta drewniana budowla naprawdę robi wrażenie. Innymi atrakcjami w Karpaczu są: Muzeum Zabawek, Dziki Wodospad i Zapora na Łomnicy przy dolnej stacji kolejki linowej na Kopę.

A jeśli chcesz zobaczyć odciski butów i raków słynnych himalaistów, musisz udać się na spacerek na Skwer Zdobywców. Tu znajdziesz odlane w brązie ślady po Wandzie Rutkiewicz, Jerzym Kukuczce i Macieju Berbece. Dzieciom spodoba się miasteczko country położone w Ścięgnach w pobliżu Karpacza.

Informator

BUKOWINA TATRZAŃSKA. Położona w województwie małopolskim. Dojedziesz tam autobusem lub pociągiem najpierw do Krakowa lub Zakopanego i busem do Bukowiny.

KARPACZ. Leży w województwie dolnośląskim, w Karkonoszach, u podnóża Śnieżki (1602 m n.p.m.). Z Wrocławia to ok. 120 km. Można więc dojechać pociągiem najpierw do Wrocławia, a potem busem do Karpacza.

ŚWIERADÓW-ZDRÓJ. leży 100 km od Wrocławia i 300 km od Berlina. Wyróżnia się położeniem w samym środku Sudetów. Aby tam się dostać, można skorzystać z PKP do Wrocławia i stamtąd busem do Świeradowa lub autobusem do Jeleniej Góry i busem do Świeradowa.

NOCLEGI. Ceny na prywatnych kwaterach zaczynają się od 25 zł od osoby.

Bukowina Tatrzańska

Termy Bukovina . Bez względu na pogodę w największym w Polsce kompleksie basenów geotermalnych możesz spędzić niesamowicie przyjemny dzień. Dzięki połączeniu leczniczych właściwości wód z doskonałą infrastrukturą basenową jest to miejsce, w którym można zrelaksować się, zadbać o ciało i spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi.

Termy BUKOVINA to kompleks składający się zarówno z basenów wewnętrznych jak i zewnętrznych, rekreacyjnych oraz pływackich. Wszystkie wypełnione są wodą termalną, której temperatura waha się od 30 do aż 38°C. 

Sauny i łaźnie parowe, jacuzzi oraz setki metrów wodnych zjeżdżalni to gwarancja świetnego relaksu. Brzmi nieźle, prawda? A ile kosztuje taka przyjemność? Wejście na 30 minut dla dorosłej osoby kosztuje 29 zł, dla dziecka - 19 zł. Na 2,5 h - 69 zł i 40 zł od dziecka.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Jest w Alpach jedno miejsce, w którym sylwester trwa całą zimę. A nawet dłużej. Nie ma tam mowy o spaniu. Rano wszyscy wjeżdżają jednym z kilku wiszących tramwajów na położoną grubo powyżej 2... więcej