Gdzie spędzić zimowy urlop?

Gdzie spędzić zimowy urlop? Wiadomo, w górach! Polecamy Beskidy, bo tu, prócz wspaniałych tras narciarskich, każda miejscowość ma swoje atrakcje, które nadają się nawet do księgi rekordów.

Zdjęcie

Beskid Żywiecki/fot. Paweł de Ville /East News
Beskid Żywiecki/fot. Paweł de Ville
/East News

Szczyrk

Na północny wschód od Koniakowa leży Szczyrk, turystyczne miasto najchętniej odwiedzane przez narciarzy. Dlaczego?

Rekordowa atrakcja: znajduje się tu bowiem największa liczba tras o różnym stopniu trudności, więc każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno mistrzowie narciarstwa, jak i po czątkujący amatorzy.

Reklama

Nauka jazdy na nartach w Szczyrku to czysta przyjemność. Stoki są słoneczne, a trasy dobrze naśnieżane. Na pewno też znajdziemy dobrego trenera. Szczyrk słynie także skoczniami narciarskimi, na których zimą często odbywają się różne zawody.

Wisła

Nazywana jest perłą Beskidów. W tej malowniczej miejscowości są nie tylko wyciągi narciarskie i skocz nie, jest też dużo zabytków, np. sta ra ewangelicka szkoła (miejscowość to duży ośrodek luterański).

Rekordowa atrakcja: to muzeum naszego rekordzisty Adama Małysza! Obejrzymy tu wszystkie trofea mistrza i kupimy pamiątkę z jego autografem.

Istebna

Z Koniakowa do Istebnej jest 6 km. Też słynie ona z rękodzieła: rzeźby, haftu, snycerki. Ale i tu nie brakuje wyciągów i tras biegowych.

Rekordowa atrakcja: w Istebnej znajduje się Izba Pamięci słynnego himalaisty, Jerzego Kukuczki, i jego pamiątki z wypraw w najwyższe góry świata. A Jerzy Kukuczka zdobył wszystkie szczyty powyżej 8 tys. m!

Żywiec

Nazywany bywa stolicą Beskidów. Jest znakomitą bazą wypadową w góry i leży na ważnym międzynarodowym szlaku do Słowacji i Czech.

Rekordowa atrakcja: to Festiwal Birofilia (miłośników piwa) i konkurs piw domowych, jedyny taki w Euro pie, organizowany właśnie w Żywcu. Bo, jak wiadomo, to tu jest słynny browar, działający od połowy XIX w.

Koniaków

To najwyżej położona wieś w Beskidzie Śląskim, leży 30 km od Żywca i 15 km od Wisły. Od lat mieszkańcy żyją tu z turystyki, produkcji oscypków i miejscowych serów oraz wyrobów z wełny.

Ale Koniaków znany jest przede wszystkim z produkcji koronkowych ozdób i części garderoby (ostatnio także bielizny!).

W Muzeum Koronek można podziwiać wyroby tego rękodzieła o ponad 200-letniej tradycji: serwety i obrusy – okrągłe, owalne i prostokątne, które dawniej zdobiły ołtarze, stoły, a także ubiory.

Rekordowa atrakcja: w koniakowskim muzeum znajduje się najwię ksza na świecie serweta dziergana ręcznie! Zużyto na nią 50 kg nici, a jej średnica ma ponad 5 m. Pracowało nad nią pięć koronczarek.

Ale ciekawostką jest też to, że od kilku lat część koronczarek zdecydowała się odejść od tradycji i dzierga też... majteczki stringi.

Dodatkowe wiadomości

Koniaków: oferta wyrobów koniakowskich koronczarek znajduje się na stronie inter netowej: www.koniakow.com

Informacje o bazie noclegowej i pokojach gościnnych: www.kamratowo.pl

Szczyrk: wiadomości o stanie tras zjazdowych, o wypożyczalniach sprzętu oraz cennik wy ciągów narciarskich i kalendarz imprez – to wszystko na stronie internetowej miasta: www.szczyrk.pl oraz na najnowszej stronie o warunkach narciarskich: www.zima.szczyrk.pl

Wisła: imprezy w mieście oraz baza noclegowa na stronie internetowej: www.wisla.pl

Ciekawostki o galerii Adama Małysza, godziny otwarcia i gadżety: www.malysz.org

Istebna: punkt informacji turystycznej, tel. 33 855 61 58, wiadomości o atrakcjach w okolicy również na stronie: www.istebna.eu

Żywiec: oficjalny serwis miasta: www.zywiec.pl

Muzeum Browaru, ul. Browarna 88, Żywiec, tel.: 33 861 24 57; i na: www.muzeumbrowaru.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Białowieża. W krainie żubrów

    Zimą okalający miasto las wydaje się mniej dostępny, ale właśnie teraz łatwiej można spotkać króla puszczy. Atrakcje czekają też w samym mieście, a okolice to raj dla miłośników sportu! więcej