Gdzie jechać, by podreperować zdrowie?

Każda zmiana otoczenia bardzo dobrze wpływa na człowieka. Ale można dodatkowo podbić wartość wyjazdu, wybierając rejon, który jest najlepszy dla Twojego organizmu.

Zdjęcie

Nad morze nie powinny jeździć osoby z nadczynnością tarczycy /123/RF PICSEL
Nad morze nie powinny jeździć osoby z nadczynnością tarczycy
/123/RF PICSEL

Góry, morze czy niziny? Jeśli planujesz dłuższy urlop, skorzystaj z na szych rad, dokąd się udać, by połączyć przyjemne z pożytecznym.

Dla kogo góry?

Chodzenie po górach poprawia kondycję oraz wzmacnia stawy i mięśnie. Jednak góry to również gwałtowne zmiany ciśnienia, wa hania temperatury i suche powie trze, które mogą powodować bóle głowy i ogólne osłabienie organizmu.

Reklama

Dlatego osoby ze stwierdzonymi chorobami serca w ostrym górskim klimacie mogą mieć duszności z powodu małej ilości tlenu w powietrzu. Natomiast u chorych na nadciśnienie w gó rach rośnie ryzyko wylewów.

Również kobiety w ciąży, przyzwyczajone do klimatu nizinnego, nie powinny się tam wybierać.

Dla kogo morze?

Urlop w tych rejonach świetnie dotlenia organizm i zaopatruje go w lecznicze pierwiastki, poza tym wzmacnia jego odporność.

Jednak pobyt nad morzem nie jest wskazany dla osób chorych na nadczynność tarczycy, w chorobach układu krążenia oraz nadciśnieniu.

Dla kogo niziny?

Choć ich zaletą jest łagodny klimat, to jednak może on być niekorzystny dla alergików i osób ze schorzeniami stawów.

IK

Bieszczady. Od Sanoka do Ustrzyk Dolnych

Jeśli kochasz góry, Bieszczady na pewno są bliskie Twojemu sercu. I to nie tylko dlatego, że chodzenie po górach to dobry trening dla serca, ale też z tego powodu, że nikt nie może się oprzeć ich urokowi.

Dokucza Ci reumatyzm, masz nadczynność tarczycy lub chorujesz na anemię albo astmę oskrzelową, wybierz urlop w górach. Bieszczady to najdalej wysunięta część polskich Karpat. To miejsce, gdzie można znaleźć się blisko nieskażonej natury, oderwać się od całego zgiełku i codziennego pędu.

Na bazę naszej wyprawy proponujemy Ustrzyki Górne, małą miejscowość wypadową w najwyższe partie Bieszczadów. To właśnie stąd można wyruszyć na połoniny – i warto to zrobić w pierwszej kolejności po przyjeździe w Bieszczady.

Jeśli jeszcze ani razu nie byłaś na bieszczadzkiej połoninie, wybierz szlak na Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską albo obie naraz. Z Ustrzyk dotrzesz też czerwonym szlakiem na Tarnicę (1346 m n.p.m.), najwyższy szczyt Bieszczadów – drugi obowiązkowy punkt wyprawy.

Gdynia. Przybij do portu

Dokuczają Ci alergie, masz niskie ciśnienie lub cierpisz na osteoporozę albo masz niedoczynność tarczycy? Musisz wiedzieć, że wyjazd nad morze to dla Ciebie samo zdrowie.

Jeżeli w swoich podróżach nie trafiłaś jeszcze na Gdynię, to wielki błąd. Po pierwsze, morze, po drugie, piękne miasto. Większość budynków pojawiła się tu w dwudziestoleciu międzywojennym – w czasie rozwoju portu i nowo wybudowanego miasta – dlatego wizyta w Gdyni to gratka dla miłośników architektury modernistycznej.

Kiedy znudzi Cię miasto, zawsze możesz ruszyć na plażę (to wręcz codzienny obowiązek, jeśli chcesz skorzystać z pobytu nad Bałtykiem) i do portu.

Tu przy Alei Jana Pawła II na Molo Południowym mieści się atrakcja dla dużych i małych – Akwarium Gdyńskie – czynne w godzinach od 9.00 do 19.00; bilet dla dorosłej osoby kosztuje 24 zł, a ulgowy 16 zł, bilet rodzinny to koszt 48 zł+8 zł na każde dziecko.

Białowieża. Bliżej natury

Jesteś wrażliwa na zmiany pogody? Dobrze Ci zrobi wyjazd na niziny – ciśnienie tu jest raczej stabilne i nie ma nagłych zmian pogody. A zatem nadciśnieniowcy i osoby cierpiące na choroby układu krążenia mogą śmiało wyruszyć na spotkanie z żubrami do Białowieskiego Parku Narodowego.

Niewielka wioska Białowieża, gdzie ma siedzibę dyrekcja parku, leży nad rzeką Narewką. W centrum osady, w której dominuje drewniane budownictwo, stoi murowana cerkiew z końca XIX wieku.

Z Białowieży warto wyruszyć na szlak, który biegnie do rezerwatu, gdzie można oglądać żubry, łosie, jelenie, sarny oraz żubronie, czyli krzyżówki żubra z bydłem domowym. A jeśli chcesz poczuć prawdziwą moc, możesz udać się do tzw. Miejsca Mocy, które znajduje się kilometr przed Białowieżą, od strony Hajnówki.

Tu, pośród drzew znajduje się kamienny krąg, który, jak twierdzą radiesteci, wytwarza niezwykle silne pole magnetyczne pozytywnie wpływające na człowieka. Chcesz się przekonać?

Informator

BIESZCZADY

Głównym węzłem komunikacyjnym w Bieszczadach jest Sanok. Miasto ma bezpośrednie połączenia autobusowe z większymi ośrodkami w całej Polsce. Innym dogodnym rozwiązaniem jest dotarcie pociągiem do Rzeszowa, a stamtąd już autobusem w Bieszczady.

NOCLEGI: Ceny na kwaterach prywatnych zaczynają się od 25 zł od osoby za dobę.

GDYNIA

Połączenia autobusowe i kolejowe są dostępne niemal z całej Polski.

NOCLEGI: Ceny zaczynają się już od 20 zł od osoby.

BIAŁOWIEŻA

Najpierw musisz dotrzeć pociągiem lub autobusem do Białegostoku, a dopiero stąd autobusem dojedziesz do Białowieży.

NOCLEGI: 20 zł za osobę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Gdzie na sylwestra? Na Maderę!

    Coraz chętniej na sylwestra wybieramy się gdzieś daleko - już nie tylko do słynnych miast europejskich, ale coraz częściej także na egzotyczne wyspy. Idealnym kompromisem będzie Madera, portugalski... więcej