Ferie nad Biebrzą

Jeszcze kilkanaście dni temu było tu jesiennie. Dziś rządzi już zima. Nie tak śnieżna i mroźna jak dawniej, ale jednak...

Zdjęcie

Łoś w Biebrzańskim Parku Narodowym/fot. Adam Lawnik /East News
Łoś w Biebrzańskim Parku Narodowym/fot. Adam Lawnik
/East News

Na Carskiej Drodze wita nas oryginalna tabliczka z napisem: jedź z prędkością do 50 km, bo możesz tu spotkać łosie i inne zwierzęta, policję z radarem i bloczkiem mandatowym, straż BPN. To ostrzeżenie warto wziąć na poważnie, bo faktycznie zwierzaki na drogę wychodzą.

Kierowcy bardziej powinni bać się tu łosi niż policji

Choć gdy jedziemy, musimy solidnie się wysilić, by dostrzec łosie. Ciemne kształty wyraźnie odcinają się od biało-zielonego lasu. Przy odrobinie szczęścia udaje się też spotkać lisy, jenoty lub sarny. Spotkania ze zwierzętami to magnes ściągający tu turystów z całego świata i choć najwięcej przyjeżdża na wiosenne obserwacje przelotu ptaków, warto też przyjechać nad Biebrzę zimą.

Reklama

Zamarznięte łąki i bagna tworzą zupełnie inną scenerię, w której znacznie łatwiej dostrzec mieszkańców parku. A nie jest to łatwe, ponieważ Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem narodowym w Polsce. By mieć pewność takiego spotkania, można udać się do leśniczówki Grzędy, obok której zorganizowano miejsce rehabilitacji zwierząt.

Prawie zawsze przebywa tu jakiś pacjent. A to niezbyt dziki dzik, a to łoś, liczący na jakieś dodatkowe jabłko. Można stąd wyruszyć szlakiem na Czerwone Bagno. Niedaleko od Grzęd jest Zagroda Kuwasy.

Jej nazwa wywodzi się z pradawnego określenia biebrzańskich ostępów, gdzie niegdyś ludzie nie docierali z obawy przed złymi mocami, czającymi się na mokradłach. Paradoksalnie, dziś to właśnie oddalenie od cywilizacji jest największym atutem tych okolic.

Wieczorami niebo migoce milionami gwiazd, o poranku skrzą się trawy malowane mrozem. Każdego dnia przyroda niestrudzenie tworzy kolejne arcydzieła. Pozostaje nam tylko tu przyjechać i się nimi zachwycić...

Anna Olej-Kobus

Informacje:

Dojazd jest łatwy. Biebrzański Park Narodowy znajduje się jest w województwie podlaskim, ok. 220 km na północ od Warszawy. Tereny Biebrzańskiego Parku znajdują się między Augustowem a Białymstokiem. Carska Droga jest jedyną drogą dostępną samochodom, przecinającą większą część parku od Strękowej Góry do Twierdzy Osowiec koło Goniądza. Na terenie parku jest wiele tras pieszych, rowerowych, biegowych i konnych.

Zwiedzanie fortów Muzeum.Twierdzy Osowiec od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00 po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym i wynajęciu przewodnika, telefon: 600-941-954.

Wycieczki. Interesujące wycieczki po Biebrzy organizuje Biebrza Eco-Travel, ul. Kościuszki 26, Goniądz, tel. 85 738-07-85, www.new.biebrza.com Noclegi „Chata na końcu świata” w Kopytkowie, cena za osobę od 20 zł, bliższe informacje: www.rumcajs.fr.pl „Zagroda Kuwasy”, cena za osobę od 100 zł, na miejscu konie, informacje: www.zagrodakuwasy.pl.


Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Świat & Ludzie
Więcej na temat:

Zobacz również