Ferie na Słowacji

Zastanawiacie się, dokąd jechać na ferie z rodziną? Za południową granicę! W Tatrach słowackich znajdziecie świetne warunki do zimowego wypoczynku! Pięknie, niedrogo i bez stania w kolejkach.

Zaledwie 50 km od Zakopanego leżą trzy sławne słowackie miejscowości wypoczynkowe: Tatrzańska Łomnica, Strbske Pleso i Stary Smokowiec. Najbliżej naszej granicy leży Tatrzańska Łomnica.

Reklama

Nad miasteczkiem góruje Grand Hotel Praha z 1905 r., który wygląda jak pałac z bajki. Wstąpcie tam choćby na kawę, bo wnętrze jest równie bajkowe. Obok, na stoku Łomnicy, jest wszystko, czego trzeba narciarzom: aż 11 tras o różnym stopniu trudności i wiele wyciągów.

Mamusie małych kandydatów na narciarzy mogą spokojnie oddać swe pociechy do Maxilandu. W tym ośrodku sportów zimowych trenerzy nauczą je profesjonalnego szusowania.

Wielkie wrażenie zrobi na was wjazd na sam szczyt Łomnicy. Mała kolejka linowa sunie wprost na skałę. Gdy już, już ma się z nią zderzyć, nagle unosi się i pionowo jedzie wzdłuż grani. Widok na Tatry z tej perspektywy wart jest każdych pieniędzy!

Z mgły wyłaniają się setki szczytów, a wszystko wokół wygląda jak wzburzony ocean. Niestety, można tu spędzić tylko 50 minut, do następnego kursu kolejki. Chyba że... zamówicie nocleg w tutejszym apartamencie. Cóż za atrakcja dla zakochanych, grupki przyjaciół czy rodzinki!

Jeżeli zatęsknicie do uciech cywilizacji, możecie wybrać się do klubu Humno, w centrum miasteczka. Wisi tam nad parkietem cadillac Madonny, a didżej miksuje muzykę z kabiny ratraka. Chyba że chcecie poszaleć na śniegu do nocy. Wtedy radzimy podjechać do odległego o 6 km Starego Smokowca.

Kolejka szynowa zawiezie was na Hrebienok, gdzie czeka 2,6 km oświetlonego toru saneczkowego (tylko we wtorki, piątki i soboty od godz. 19 do 21). Wypożyczalnia sanek i opon do zjeżdżania jest przy stacji. Jeśli jesteście fanami biegówek czy łyżew, czeka na was Strbske Pleso.

A kiedy dopadnie was zmęczenie, warto zregenerować siły w oddalonej o 45 minut jazdy samochodem Tatralandii, słynnym centrum wodnej zabawy. Kto nie ma auta, może poruszać się po Wysokich Tatrach niedrogą kolejką elektryczną. Kursuje mniej więcej co godzinę.

Przydatne informacje

Gdzie spać? Najlepiej rezerwować kwaterę w pakiecie nocleg + skipass na stronie www.vt.sk. Koszt noclegu w 2-pokojowym apartamencie z łazienką, położonym ok. 300 m od stoku pod szczytem Łomnicy, to ok. 15 euro/dzień.

Jak dojechać? Autem przez Łysą Polanę lub Jurgów. Pamiętajcie, żeby kupić bilet na autostradę (10 euro za 10 dni). Transportem publicznym: spod dworca PKP w Zakopanem trzeba jechać busem na Łysą Polanę, tam przejść na stronę słowacką i dotrzeć do pętli autobusowej. PKS kursuje co 2 godziny, cena: od 35 zł/os.

Gdzie jeść? W Tatrzańskiej Łomnicy warto odwiedzić takie knajpy jak Humno, Starą Mamę, Gazdowe Gnezdo i Grill Pub (wszystkie przy stacji kolejowej).

W menu godny polecenia jest wyprażany syr i sampiony (pieczarki), tatrzański stek, bryndzowe haluszki (serowe kluseczki), a do picia piwo Saris Red (mieszane ciemne i jasne), horuce jabłko (napój jabłkowy na gorąco z korzeniami), kofola (podróbka Coca Coli). Ceny – podobne jak u nas, mimo wprowadzenia euro.

Tekst: Ewa Japał-Pac

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Naj

Zobacz również

  • Jest w Alpach jedno miejsce, w którym sylwester trwa całą zimę. A nawet dłużej. Nie ma tam mowy o spaniu. Rano wszyscy wjeżdżają jednym z kilku wiszących tramwajów na położoną grubo powyżej 2... więcej