Co robić w Szklarskiej Porębie?

Miłośnicy górskiej przyrody, zapaleni narciarze, poszukiwacze mocnych wrażeń i najbardziej wybredni – najmłodsi – w Szklarskiej Porębie wszyscy mogą się zakochać.

Zdjęcie

W Szklarskiej Porębie nie da się nudzić /123/RF PICSEL
W Szklarskiej Porębie nie da się nudzić
/123/RF PICSEL

Niedaleko Jeleniej Góry – około 20 minut drogi – w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów (Kamieńczyka i Szklarki) rozciąga się urocze miasteczko. – Szklarska Poręba.

Jak w Alpach

Kiedy byłam mała, spędzałam tu sporą część roku. Chociaż przyjeżdżałam do sanatorium – z uśmiechem na twarzy wspominam te chwile. Teraz wiem, że warunki klimatyczne Szklarskiej Poręby porównywane są do walorów miejscowości alpejskich położonych na wysokości 2000 m n.p.m.

Reklama

Pobyt tu to samo zdrowie, zwłaszcza dla osób z chorymi płucami. Malownicze położenie wśród Karkonoszy sprawia, że chce się tu przyjechać nawet z drugiego krańca Polski.

Raj dla narciarzy

Szklarska Poręba stanowi bazę wyjść w Karkonosze i Góry Izerskie. Te jednak lepiej zostawić sobie na letnie wyprawy. Zima to prawdziwy raj dla narciarzy i snowboardzistów.

Czeka tu na nich wiele świetnie przygotowanych stoków narciarskich. Centrum narciarstwa zjazdowego jest Szrenica (1362 m), oferująca aż 12 km tras zjazdowych, od łatwych i średnich po naprawdę trudne.

Spacerkiem po okolicy

Nie jeździsz na nartach? Tu zimą naprawdę jest co robić. W miejscowości znajduje się kilka kościołów z XVI-XVIII wieku oraz ciekawe muzeum mineralogiczne z bogatymi zbiorami.

W pobliżu Szklarskiej Poręby są dwa wodospady: Szklarki i Kamieńczyka. Ten drugi jest tak baśniowy i tajemniczy, że zagrał nawet w brytyjskiej produkcji „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Równie tajemniczo prezentują się Krucze Skały na prawym brzegu Kamiennej. Ale to dopiero początek długiej listy atrakcji…

Dla dzieci

Uf, maluchy nie będą się nudzić w Szklarskiej Porębie. Jesteście gotowi na spotkanie z gadami (bo Wasze dzieci i wnuki na pewno)? W takim razie ruszamy w stronę Dinoparku.

Tu znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości, które rozmieszczone zostały wśród skał i wzgórz na terenie olbrzymiego lasu. Trochę zmarzliście? Możecie się ogrzać w kinie 6D, gdzie przeżyjecie niesamowite wrażenia.

Albo zmienić otoczenie i ruszyć do Leśnej Huty, by na własne oczy zobaczyć, jak się formuje szkło barwione w masie. A wszystko jak za dawnych czasów – dzięki bogatym złożom kwarcu Szklarska Poręba już od XIV wieku była związana ze szklarstwem. A na koniec dzisiejszej wyprawy – kulig psim zaprzęgiem. To dopiero jest przeżycie!

Dojazd

Do Szklarskiej Poręby można dojechać bezpośrednio koleją z różnych miast Polski, m.in. z Wrocławia, Jeleniej Góry, Warszawy, Poznania czy Gdyni. Od 2010 roku ze Szklarskiej Poręby wznowiono przewozy do Korzeniowa przez Jakuszyce i Harrachov. Jest to odnowiona trasa Kolei Izerskiej.

Noclegi

W prywatnych kwa- terach nocleg znajdziemy za 45-75 zł.

Ceny

W zależności od atrakcji – od 15 do 35 zł. Normalny 8 zł, ulgowy 6 zł (emeryci i renciści), ulgowy 4 zł (dzieci w wieku 5-18 lat).


Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Najpiękniejsze plaże na Kubie

    Kubańskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie - są piaszczyste, niemal białe i ciągną się przez długie kilometry. Na rajskim wybrzeżu można zażywać kąpieli słonecznych niemal... więcej