Budapeszt. Miasto bożonarodzeniowych jarmarków

Reklama

Tradycja urządzania bożonarodzeniowych jarmarków w stolicy Węgier sięga początków XX wieku. Jednak po II wojnie światowej komunistyczne władze zabroniły celebrowania świąt kościelnych. Nie było więc też jarmarków. Dopiero od kilkunastu lat w Budapeszcie na wiele placów i skwerów wróciły świąteczne stragany. I mają opinię jednych z najurokliwszych w całej Europie.

Najbardziej znane bożonarodzeniowe jarmarki organizowane są na placu Vörösmartyego oraz przed Bazyliką św. Stefana

Bajecznie kolorowe girlandy lamp i ozdób, zapach choinek, pierników, grzanego wina, pysznego jedzenia przyciągają na wiele godzin tłumy turystów i Węgrów, którzy robią tutaj przedświąteczne zakupy. A jest w czym wybierać. Są produkty sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego, ozdoby bożonarodzeniowe, przyprawy, wędliny, alkohole. Przy okazji można też zjeść w jednym z licznych barów pod chmurką i napić się pachnącego korzennymi przyprawami grzanego wina.

Na jarmarkowych scenach organizowane są koncerty i rodzinne warsztaty. Na targu przed bazyliką działa lodowisko, a o każdej pełnej godzinie na fasadzie świątyni wyświetlane są bożonarodzeniowe żywe obrazy. Nic dziwnego, że przychodzą tutaj całe rodziny, by poczuć panującą wokół niepowtarzalną atmosferę. Zakupy można też zrobić w hali targowej Nagyvásárcsarnok, w której wybór wszelkich towarów jest naprawdę imponujący. Jarmarki organizowane są w centrum miasta. Wracając z nich, warto wybrać się na wieczorny spacer, by podziwiać rozświetlony świątecznymi iluminacjami Budapeszt: aleję Andrássyego, parlament, operę. Targi odbywać się będą do 1 stycznia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zbudowany pod koniec XIX wieku brzozowski ratusz mieści na parterze Muzeum Regionalne. więcej