​Bormio - raj dla narciarzy

Bormio to ośrodek narciarski, który cieszy się międzynarodową sławą. Wszystko za sprawą zróżnicowanych pod kątem długości i trudności stoków narciarskich. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Bormio to raj zarówno dla amatorów jak i wyczynowców.

Zdjęcie

W Bormio każdy narciarz znajdzie coś dla siebie /123/RF PICSEL
W Bormio każdy narciarz znajdzie coś dla siebie
/123/RF PICSEL

Bormio - na styku granic

Bormio to niewielka gmina we Włoszech. Liczy około 4 tysięcy mieszkańców. Ta malownicza miejscowość położona jest w pobliżu granicy Włoch z Austrią i Szwajcarią.  Jej urok tkwi w imponującym krajobrazie - dolina otoczona jest szczytami łańcucha Ortler. 

Bormio należy do najstarszych kurortów w Europie. Już mieszkańcy Imperium Rzymskiego  przyjeżdżali tu by korzystać z wód geotermalnych. Bormio to miejsce z tradycjami. To tu zacierają się granice czasu! Większość kąpielisk z których korzystała starożytna arystokracja funkcjonuje do dziś.

Reklama

Jak ferie to tylko w Bormio!

Bormio to idealne miejsce na zimowe wakacje. Funkcjonuje tu 12 tras zjazdowych o łącznej długości 50 km. Najdłuższa  z nich ma długość 6 km. 39 wyciągów funkcjonuje od 8.30 do 17.00.  Ponadto miłośnicy tras biegowych znajdują tu dla siebie 30 km ścieżek. 

Sezon narciarski zaczyna się w listopadzie i trwa do kwietnia. To tu spotykają się fani białego szaleństwa - od początkujących po wyczynowców. Ci pierwsi mają do dyspozycji  14 km tras łatwych, drudzy  4 km tras trudnych.

Atrakcje turystyczne w Bormio

Bormio to nie tylko stoki. Swoją sławę gmina zawdzięcza także licznym atrakcjom apres -ski, czyli rozrywkom dostępnym dla turystów po wysiłku na stoku.  Wśród nich lodowiska, sauny tenis, squash, rakiety śnieżne, kino. 

Poza tym Bormio szczyci się wodami geotermalnymi, które czynią je jednym z najpopularniejszych uzdrowisk we Włoszech. A wieczorami - po wysiłku na stokach i relaksie w łaźniach - też nie można narzekać na nudę. Zabytkowe centrum kusi turystów przytulnymi restauracjami, pizzerami, barami  i karczmami. To w nich turyści regenerują siły i ładują energię niezbędną do szaleństw na bormijskich trasach śnieżnych.

Miejsce przyjazne dzieciom

Bormio to istny raj dla dzieciaków. Czekają tu na nich specjalnie dostosowane do ich potrzeb stoki i wyciągi. Jedną z największych atrakcji dla milusińskich jest zimowy plac zabaw - Gormiti Park. 

To idealne miejsce do nauki jazdy na nartach oraz zjazdów na sankach i kolorowych, dmuchanych bohaterach bajek.  Twoje dziecko będzie zachwycone zabawą  w Bormio!

Mistrzostwa Świata w Bormio

Bormio słynie z zawodów Mistrzostw Świata  rozgrywanych na stoku "Stelvio" w 1985 oraz 2005 roku. Trasa ta swoją nazwę zawdzięcza najwyższej przejezdnej przełęczy w Alpach Wschodnich. Uważana jest za jedną z najtrudniejszych tras do narciarstwa alpejskiego.  

Pędząc nią w dół możemy podziwiać uroki całej gminy. Popularność zyskała dzięki odbywającym się na niej corocznym zjazdom zaliczanym do Pucharu Świata.

Jak dotrzeć do Bormio

Zimą do kurortu najlepiej dotrzeć przez Livigno. Wiąże się to z koniecznością pokonania  kanału Munt la Schera pomiędzy Szwajcarią a Włochami. Aby szybko i bezproblemowo dotrzeć do Bormio w przypadku niesprzyjającej pogody pamiętaj o łańcuchach na koła. W razie ich braku samochód nie jest wpuszczany do tunelu.


Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Zobacz również

  • Zbudowany pod koniec XIX wieku brzozowski ratusz mieści na parterze Muzeum Regionalne. więcej