Białowieża. W krainie żubrów

Zimą okalający miasto las wydaje się mniej dostępny, ale właśnie teraz łatwiej można spotkać króla puszczy. Atrakcje czekają też w samym mieście, a okolice to raj dla miłośników sportu!

Zdjęcie

Białowieskie żubry /Michał Kość/REPORTER /Reporter
Białowieskie żubry
/Michał Kość/REPORTER /Reporter

Gdy leśną ściółkę i ścieżki przykrywa gruba warstwa śniegu, żubry mogą liczyć tylko na pracowników Białowieskiego Parku Narodowego. Dlatego wybierając się tam z przewodnikiem (jest obowiązkowy w rezerwacie ścisłym), można trafić na całe stada królów puszczy.

Natomiast w Rezerwacie Pokazowym Żubrów zobaczysz także wilki i jelenie. W puszczy znajdziesz wiele tras do jazdy na biegówkach, a na pobliskim zalewie Siemianówka pojeździsz na bojerach.

Reklama

Co nas jeszcze czeka w Białowieży?

W samej miejscowości możemy liczyć na wiele historycznych atrakcji. Jedną z nich jest Park Pałacowy z pozostałością mi po rezydencji carskiej z XIX w. Jej perłą jest dziś drewniany Dworek Gubernatora Grodzieńskiego w stylu rosyjskim z 1845 r. Warto również zwiedzić cerkiew prawosławną pw. św. Mikołaja Cudotwórcy z oryginalnym wystrojem wnętrza.

By poznać kulturę zamieszkującej tu kiedyś ludności, wybierz się do skansenu, gdzie przeniesiono domy i wiatraki drewniane z okolicy. Miłośnicy wschodniej kuchni i dziczyzny, mogą posilić się, m.in. w Restauracji Carskiej.

Poradnik

Białowieski Park Narodowy
Warto zapoznać się ze szczegółowym regulaminem zwiedzania na stronie parku: www.bpn.com.pl. Tam znajdziesz też cennik za poszczególne trasy w parku.

Rezerwat pokazowy żubrów
Poza sezonem, czyli od 15 października do 15 kwietnia czynny od wtorku do niedzieli w godz. 8:00-16:00, bilety: normalny 10 zł, dzieci 5 zł.

Muzeum przyrodniczo-leśne
Od 15 października do 16 kwietnia czynne wt-nd: w godz. 9:00-16:00. W budynku znajduje się punkt informacyjny, w którym wynajmiesz licencjonowanych przewodników, oprowadzających po rezerwacie ścisłym. Cennik w zależności od ekspozycji na stronie bpn.com.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Tradycja urządzania bożonarodzeniowych jarmarków w stolicy Węgier sięga początków XX wieku. Jednak po II wojnie światowej komunistyczne władze zabroniły celebrowania świąt kościelnych. Nie było... więcej