Bajeczna zima w Beskidzie Śląskim

Okolice Szczyrku i Wisły to wymarzone miejsce na ferie dla całej rodziny. Jest tu wszystko: narciarskie szlaki, ścieżki na zimowe spacery, wiele atrakcji dla dzieci oraz przytulne gospody, w których rozgrzejemy się i spróbujemy miejscowych specjałów. Marta Urbańska

Ten jeden z najbardziej malowniczych regionów Polski w sezonie zimowym zyskuje szczególny urok. Łagodne stoki Beskidu Śląskiego toną w śniegu, a drzewa porastające zbocza wyglądają jak pokryte grubą warstwą białego lukru. Każdy powinien tu znaleźć coś dla siebie i wspaniale odpocząć.

Reklama

Amatorzy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z wielu tras zjazdowych i biegowych, na wielbicieli kontaktu z naturą czekają piękne krajobrazy i możliwość zobaczenia ciekawych zwierząt, smakoszy ucieszą specjały miejscowej kuchni. Nie brakuje też atrakcji dla dzieci.

Szczyrk – raj dla narciarzy

O tym urokliwym miasteczku mówi się, że jest zimową stolicą Polski. Położone jest w Dolinie Żylicy otoczonej zalesionymi szczytami Skrzycznego, Magury i Klimczoka. Słowo Szczyrk wywodzi się od charakterystycznego dźwięku, jaki wydawały dzwonki owiec, który górale nazywali szczyrkaniem. Wielbiciele białego szaleństwa mają tu do dyspozycji ok. 60 km tras narciarskich różnej trudności i 30 wyciągów.

Największym magnesem przyciągającym narciarzy (i nie tylko) jest czynny przez cały rok dwuodcinkowy wyciąg krzesełkowy prowadzący na szczyt Skrzycznego, z którego można zjechać m.in. najdłuższą w kraju nartostradą liczącą ponad 5 km. Ci, którzy zmarzną, mogą się pokrzepić w stylowym, drewnianym schronisku PTTK, gdzie właściciele oferują pyszną, domową kuchnię.

Warto też zajrzeć na taras widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na Babią Górę i Pilsko, a przy dobrej pogodzie nawet na wysokie, skaliste Tatry. Będąc w Szczyrku, można też odwiedzić sanktuarium maryjne Na Górce położone przy szlaku na Klimczok.

Tradycja ludowa mówi, że pod koniec XIX w. objawiła się tu trzem małym dziewczynkom Matka Boska i poleciła wznieść miejsce kultu. Jak głosi legenda, gdy rozpoczęto budowę kaplicy, w pobliskiej grocie trysnęło źródełko z cudowną, leczniczą wodą. Teraz jest w tym miejscu okazały kościół i kaplica, do których przybywają pielgrzymi, by modlić się i skorzystać z uzdrawiającej mocy źródła.

Ustroń – kurort nad Wisłą

Kolejny ośrodek narciarski, ale też popularne uzdrowisko, w którym leczy się reumatyzm, schorzenia narządów ruchu, choroby układu krążenia. Na kuracjuszy czeka sześć sanatoriów, które oferują szeroką gamę zabiegów, w tym cieszące się największym zainteresowaniem kąpiele solankowe i okłady z borowiny.

Niewątpliwą atrakcją Ustronia jest Leśny Park Niespodzianek, nietypowy ogród zoologiczny, w którym mieszka wiele gatunków zwierząt. Muflony i daniele swobodnie przechadzają się wśród zwiedzających i można je karmić z ręki. W zagrodach zobaczymy: żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach sokolnicy prezentują loty ptaków drapieżnych oraz sów. Dzieci ucieszą się ze spaceru bajkową aleją, gdzie mogą zobaczyć figurki wielu ulubionych postaci z baśni.

Wisła – perła Beskidów

Śliczna miejscowość leżąca u źródeł największej polskiej rzeki, od niej wzięła swoją nazwę. Zasłynęła też jako rodzinne miasteczko Adama Małysza, utytułowanego polskiego skoczka narciarskiego. Rzeczywiście mistrz miał gdzie trenować, gdyż na terenie Wisły znajduje się kilka skoczni, z których najnowsza nosi jego imię. Polskiego medalistę uhonorowano również niezwykłym pomnikiem – w holu Domu Zdrojowego ustawiono podobiznę Małysza wykonaną z białej czekolady.

Ci, których zainteresuje historia regionu, powinni koniecznie odwiedzić Muzeum Beskidzkie i należący do niego skansen góralski. Siedzibą muzeum jest budynek dawnej karczmy z 1794 r. Można tam obejrzeć wnętrze kurnej chaty, zielnik, pasiekę, a nawet przyjrzeć się pracy tzw. szkubaczek, które darły pierze, kowala w kuźni czy górali wyrabiających owczy ser.

Koniaków – kraina koronek

Koniakowskie koronczarstwo ma 200-letnią tradycję. Tutejsze serwety, obrusy z koronki delikatnej jak pajęczyna są cenione na całym świecie. Najpiękniejsze wyroby można obejrzeć w Muzeum Koronki przy Izbie Pamięci im. Marii Gwarek, gdzie znajduje się m.in. niedokończona serweta, wykonywana przez słynną koronczarkę na zamówienie królowej angielskiej, Elżbiety. Niestety, Maria Gwarek zmarła przed zakończeniem pracy, a serweta nigdy nie dotarła do Anglii.

Szydełkowe cudeńka są wystawione również w Chacie na Szańcach, tam też oprócz koronkowych serwetek można kupić bluzki, suknie, bieliznę. Obok znajduje się karczma z regionalnymi potrawami, gdzie warto spróbować bachora (świński żołądek nadziewany ziemniakami i słoniną) lub kapuścioka (placek ziemniaczany z farszem z gotowanej młodej kapusty, okraszony skwarkami).

Praktyczne rady dla turystów

Szczyrk. Kolejka linowa na Skrzyczne dolna stacja mieści się przy ul. Myśliwskiej 45. Czynna jest codziennie od 9 do 17. Cena biletu na szczyt (w jedną stronę) – 12 zł.

Ustroń. Leśny Park Niespodzianek: od 1 listopada do 31 marca czynny w godz. od 10 do 16. Cena biletu dla dorosłych: 16 zł, dla dzieci i emerytów powyżej 60. roku życia – 13 zł.

Wisła. Muzeum Beskidzkie czynne: wt., czw., piąt. 9 -15, środa 9 -17, weekend 10 -14. Cena biletów: normalny – 6 zł, ulgowy – 3 zł.

Koniaków. Muzeum Koronki, wizyta po wcześniejszym umówieniu. telefonicznym: 033-855 64 23

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Kobieta i życie
Więcej na temat:

Zobacz również