Andora. Wielkomiejski szyk w środku gór

Pireneje To miejsce dla tych, którzy chcą pojeździć na nartach w łagodnym klimacie, a przy okazji odkryć uroki hiszpańskiej fiesty, katalońskiego języka i wielkomiejskiego szyku w samym środku gór. Tekst: Monika Głuska-Bagan.

Miałam ochotę na narty z dala od typowych kurortów, w których królują tyrolska muzyka, drewniane domki i przesadny porządek… I tak odkryłam Andorę – państewko na pograniczu Hiszpanii i Francji. Kiedy wcho dziłam rano do samolotu, w pochmurnej Warszawie temperatura wynosiła minus 15 st. C. Po trzech godzinach na lotnisku El Prat w Barcelonie przywitały mnie słońce i… plus 15 st. C.

Reklama

Wsiadłam do busa, zostawiłam za sobą Morze Śródziemne i ruszyłam w stronę gór. Minęłam niezwykłe skały Montserrat, specyficzny masyw z malowniczo położonym klasztorem Benedyktynów – najświętszym miejscem Katalonii. Wybudowano go po tym, jak w cudownych okolicznościach znaleziono tam figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Legenda głosi, że do Hiszpanii przywiózł ją św. Piotr. Potem mój autobus dalej piął się przez pełne uroku Pireneje. Po trzech godzinach dotarłam do Księstwa Andory. Na granicy celnicy nie sprawdzali paszportów, ale to się może zdarzyć, gdyż kraj leży poza strefą Schengen.

Księstwo dobrobytu

Gdy wjechałam do Andory (Andorra la Vella), stolicy księstwa, pomyślałam: „Dobrze być Andorczykiem!”. W tym bogatym państwie, które żyje głównie z turystyki i handlu, obywatele nie płacą podatków i nie ma bezrobocia. Strefa wolnocłowa sprzyja robieniu zakupów – zarówno spożywczych (sery, iberyjska kiełbasa, alkohol), jak i towarów luksusowych: ubrań, torebek, zegarków, cygar…

Kraj nie posiada cennych złóż, nie może poszczycić się ani rolnictwem, ani przemysłem, za to jego mieszkańcy mogą pochwalić się najdłuższą średnią życia na świecie! Co prawda, bycie obywatelem Andory to nie lada luksus – kraj zamieszkuje około 78 tysięcy osób, z czego tylko około 35 proc. ma dokumenty poświadczające, że są Andorczykami.

Przywilej ten można otrzymać po przemieszkaniu tu co najmniej 25 lat, nie akceptuje się też podwójnego obywatelstwa. Andora zajmuje powierzchnię zaledwie 468 km² – trochę mniejszą niż Warszawa, ale nieco większą niż Trójmiasto. Jej ustrój polityczny to monarchia konstytucyjna, w której funkcję głowy państwa sprawu ją wspólnie prezydent Francji i katolicki biskup katalońskiego miasta La Seu d’Urgell.

Do niedawna w systemie politycznym brak było wyraźnego podziału na władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą. Zmieniło się to w 1993 roku, kiedy władze państwa postanowiły rozpocząć proces zbliżania się do struktur Unii Europejskiej. Kobiety otrzymały tu prawo wyborcze dopiero w 1991 roku! W Andorze językiem urzędowym jest kataloński, ale w stolicy słychać różne nacje, nie tylko za sprawą turystów, ale i biznesmenów, którzy omawiają tu interesy i… odkładają pieniądze.

Stolica państwa leży w głębokiej dolinie. Ulice, choć strome, nie przypominają jednak górskiego kurortu, są światowe, wielkomiejskie. Wieczorem latarnie oświetlające miasto zmieniają co chwila barwę z zielonej na niebieską, czerwoną, żółtą. Przy moście nad rzeką Valirą przechodniów wita rzeźba z patynowanego brązu – popularny „spływający zegar” Salvadora Dalego. Słynny Katalończyk sprezentował go Andorze w latach 70. i umieścił nad nim symbole kraju: drzewko oliwne i anioła, który wskazuje drogę do Santiago de Compostela.

Wspinając się wąski- mi uliczkami, dotarłam do Barri Antic, starówki z kościołem św. Esteve z XII wieku. Niedaleko znajduje się parlament – budynek ze strzelistą wieżą przypominający warowną rezydencję. W godzinach urzędowania każdy może tu wejść i go zwiedzić. Nie jest duży, ale i posłów jest tylko 28. Przechowuje się tutaj symboliczne klucze do siedmiu parafii, na jakie podzielono kraj.

Podstawowym budulcem Andory jest granit. Ten ciemny, surowy kamień doskonale izoluje wnętrza w letnie upały oraz trzyma ciepło w chłodniejsze dni. Granitowe domy doskonale wtapiają się też w surową naturę, czyli ośnieżone stoki. Podobnie jak hotele.

Tyle słońca!

Nie na darmo Andorczycy chwalą się 300 słonecznymi dniami w roku. Słońce świeci tu mocno nie tylko w lecie, ale i w zimie, więc na stoku trzeba nakładać na twarz krem z filtrem. W takim oświetleniu majestatyczne góry wyglądają pięknie.

Zdecydowana większość tutejszych szczytów ma ponad 2400 m n.p.m., a długość i różnorodność tras zjazdowych to raj zarówno dla wytrawnych narciarzy, jak i dla tych, którzy wciąż się uczą. Ja wybieram największy ośrodek narciarski – Grandvalirę. Nie jestem mistrzem, od lat próbuję i każdy sezon zaczynam od ćwiczeń kolan, wycinania łuków, łapania punktu ciężkości. Ale po co w końcu wymyślono narty carvingowe!

Tu stoki są szerokie i niezatłoczone, cieszę się więc długimi zjazdami bez obawy, że rozwinę nadmierną prędkość. Nowoczesny system 74 wyciągów zapewnia szybkie i komfortowe przemieszczanie się po całej okolicy bez kolejek i konieczności zdejmowania nart. Każda z sześciu malowniczych miejscowości Grandvaliry ma swój niepowtarzalny charakter.

Pas de la Casa słynie ze świetnych imprez i życia nocnego. Grau Roig stawia na zimową przygodę, oferuje wycieczki na skuterach śnieżnych, w psich zaprzęgach, loty na paralotni czy heliskiing (jazdę poza wyznaczonymi trasami, na które narciarz jest transportowany helikopterem w asyście licencjonowanego przewodnika). Miłośnikom górskich kolei można natomiast polecić Encamp. Właśnie stąd wjadę gondolą zabierającą 24 osoby na szczyt Cortals wznoszący się na 2502 m n.p.m. To jedna z najwyższych gór Grandvaliry. Zaś spokojne Canillo jest w sam raz dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi.

Z kolei na fanów narciarskiego i snowboardowego freestyle’u czeka snowpark w El Tarter. To w nim co roku rozgrywane są zawody Total Fight Masters of Freestyle, gromadzące światową czołówkę zawodników tej dyscypliny.

W Andorze znajdzie się też coś dla lubiących motoryzację i mocne wrażenia. Mogą oni spróbować przejażdżki skuterem śnieżnym i samochodem terenowym.

Na torze śnieżnym, na wysokości 2250 m n.p.m., testuje się najnowsze modele Land Rovera, zaś na lodowym odbywają się grudniowe wyścigi Andros Trophy – odpowiednika Formuły 1. Drugi ośrodek narciarski – Vallnord – to z kolei trzy miejscowości: Arcalis, Arinsal, Pal, i prawie 100 km tras, z których dwie są FIS-owskie. W sumie w obu dolinach mamy do dyspozycji 300 km nartostrad.

Po narciarskim wysiłku najlepszy jest oczywiście odpoczynek w spa. Andorczycy korzystają z bogactwa znajdujących się tu wód termalnych i w prawie każdym hotelu są baseny i centra wellness. Jeden z największych takich ośrodków w Europie to Caldea Thermal Spa w samej stolicy. Olbrzymi budynek ze szklaną wieżą ma nowoczesny design. Zbudowano go w miejscu, gdzie biją źródła wód geotermalnych. Czuję błogą przyjemność, rozgrzewając napięte mięśnie w gorących basenach i silnych strumieniach jacuzzi.

Wieczorem czekają mnie jeszcze kolacja i śródziemnomorska fiesta w katalońskim stylu. Trzeba nabrać energii przed powrotem do Polski, bo nie wiadomo, ile przyjdzie nam czekać na wiosnę.

Narty dla zuchwałych: Są tu perfekcyjnie przygotowane trasy z homologacją FIS oraz najlepsi instruktorzy, którym stawia się najwyższe w Europie wymagania. W top klasie nauczycieli jest kilku Polaków, m.in. Mateo z Wisły.

Freestylowcy najchętniej wybierają El Tarter. Stąd na wyciągnięcie ręki mają jeden z najlepszych snowparków w Europie. Poza tradycyjnym narciarstwem Andora oferuje szereg niecodziennych atrakcji, np. szkółki snowkitingu, czyli połączenia narciarstwa z paralotniarstwem, czy nurkowanie pod lodem.

Pod koniec marca w Andorze odbędą się dni polskie. Nasi turyści będą mogli się sprawdzić w slalomie gigancie, spędzić noc w hotelu Igloo i zażyć kąpieli w jacuzzi pod gwieździstym niebem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Tekst pochodzi z magazynu

PANI

Zobacz również