Alpy: Mekka narciarzy

Od połowy listopada do maja we francuskich Alpach leży śnieg. Nic więc dziwnego, że to właśnie tam powstał największy teren narciarski na świecie.

Najstarszy i najbardziej znany ośrodek narciarski we Francji to Chamonix. Miasteczko rozłożyło się u podnóża najwyższego szczytu Alp i Europy, Mont Blanc.

Reklama

Tysiące kilometrów

Narciarze najchętniej korzystają z tras wytyczonych na lodowcu Vallée Blanche. Spływa on spod Mont Blanc du Tacul i Aiguille du Midi wprost do doliny Chamonix. Lubiący adrenalinę wybierają strome stoki Le Brévent (wiodące do centrum miasta) lub szusują po niewytyczonych trasach do Szwajcarii.

Początkujący próbują sił w ośrodku Les Planards. W całej Sabaudii (krainie, w której leży Chamonix) trasy narciarskie mają łącznie ponad trzy tysiące kilometrów. Amatorów zimowych szaleństw wozi ok. 500 wyciągów.

Nie tylko narciarstwo

Każdy z ośrodków ma swój charakter i atmosferę, ale wszystkie są doskonale wyposażone. Oprócz narciarstwa alpejskiego, niemal wszędzie można uprawiać narciarstwo biegowe, skating i zimowy nordic walking.

Można spróbować wędrówki z rakietami śnieżnymi, ski-joëringu (narty ciągnione przez konia) lub poprowadzić psi zaprzęg. Wiele ośrodków ma specjalne trasy przeznaczone dla miłośników snowboardu. Jedną z tych modnych atrakcji jest speed riding (narciarz jest przypięty do miniparalotni).

Amatorzy adrenaliny docenią zarówno trikke ski, jak i snowscoot („śnieżna hulajnoga”).

Po nartach

Urlop w górach francuskich jest także okazją do wizyty na alpejskich fermach, w których można asystować przy produkcji serów. Warte odwiedzenia są też stare miasta wokół których powstały ośrodki narciarskie.

JOG

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

Tele Tydzień

Zobacz również