Alpy czy Dolomity - odwieczny dylemat narciarzy we Włoszech

Jeśli kochacie sporty zimowe, zapewne zastanawialiście się nad aktywnym spędzeniem zimy lub choćby ferii we Włoszech. A może już doświadczyliście uroków białego szaleństwa we włoskich Alpach lub Dolomitach? Ci, którzy jeszcze się nie zdecydowali, z pewnością borykają się z dylematem, które góry będzie najodpowiedniejszy dla narciarzy - pomożemy Wam rozważyć wszelkie za i przeciw.

Zdjęcie

Włoskie Dolomity /123/RF PICSEL
Włoskie Dolomity
/123/RF PICSEL

Jeśli zaś zastanawiacie się jak najszybciej tam dotrzeć, wybierzcie Smart Connection do Turynu, a po drodze będziecie mieli okazję zwiedzić jedno z najwspanialszych europejskich miast.

Włoskie Dolomity

Dolomity to pasmo górskie znajdujące się w północnej części Włoch, niedaleko granicy z Austrią. Są wyjątkowym miejscem nie tylko ze względu na wspaniałe krajobrazy, tak odmienne od alpejskich, - lecz przede wszystkim ze względu na zróżnicowane możliwości, które stwarzają amatorom sportów górskich. 

Reklama

Nie ma nic lepszego niż szusowanie po stokach z widokiem na ostre szczyty Dolomitów skąpane w promieniach zachodzącego słońca. Pogoda w Dolomitach potrafi rozpieszczać - tutejszy klimat jest zdecydowanie łagodniejszy niż w Austrii, który zimą stwarza fantastyczne warunki dla narciarzy - dużo śniegu i wcale nie mniej słońca. 

Oczywiście możecie uprawiać również wszystkie inne rodzaje sportów zimowych jak snowboard, skoki narciarskie czy łyżwiarstwo - nie znudzicie się.

Sellaronda - na nartach i na karuzeli

Sellaronda to nic innego jak trasa narciarska prowadząca przez cztery cieszące się największą sławą przełęcze Dolomitów - mowa o Passo Pordoi, Passo Casmpolongo, Passo Gardena oraz Passo Sella. W tym rejonie możecie szusować do woli na 40 km tras położonych na wysokościach od 1465 do 2300 m n.p.m. 

Objechanie całej Sellarondy potrafi zająć cały dzień, dlatego najlepiej zacząć już z samego rana, ponieważ zjazd należy zakończyć w zależności od pory roku do 15:30 lub 17:00. Wyciągi są zamykane, gdy  zaczyna się ściemniać. Te trasy nie należą do najtrudniejszych, jednak są dość długie, a co za tym idzie wymagają od narciarzy dobrej kondycji i przygotowania. 

Na karuzelę można wjechać w jednej z miejscowości: Arabba, Canazei, Corvara lub Val Gardena. Sellaronda otoczona jest przez cztery kolejne ośrodki narciarskie: Arabba, Akta Badia, Val Gardena oraz Val di Fassa. Ponadto ten region stanowi część Dolomiti Superski, którego obszar obejmuje aż 1200 km tras. 

Każdy znajdzie dla siebie trasę o odpowiednim stopniu trudności. Dla początkujących przygotowano zielony szlak, który wiedzie dookoła Sellrondy w lewo, zaś szlak pomarańczowy - trudniejszy, prowadzi w przeciwnym kierunku.

Dolomiti Superski - kiedy jechać i ile to kosztuje?

Kompleks Dolomiti Superski to ogromny i bardzo rozległy obszar narciarski - obejmuje aż kilka regionów: Południowy Tyrol, Trydent oraz Veneto. Oprócz licznych tras zjazdowych znajdują się także nowoczesne snowparki oraz inne atrakcje. Wykupując karnet Dolomiti Superski możecie korzystać z aż 12 ośrodków oraz ponad 1200 km tras zjazdowych - także z karuzeli narciarskiej Sellaronda. 

Ośrodki, o których mowa to: Val Gardena, Plan de Corones, San Martino de Castrozza, Tre Valli, Val di Fassa, Val di Fiemme, Civetta, Cortina d’Ampezzo, Arabba-Marmolada, Dolomiti di Sesto oraz Brixen, a każdy z nich posiada trasy zarówno dla początkujących, średniozaawansowanych jak również dla zaawansowanych narciarzy. 

Sezon trwa od grudnia do kwietnia,  z czego zwykle od połowy marca do połowy kwietnia można trafić na bezpłatne skipassy. Poza tym okresem za jednodniowy karnet zapłacicie pomiędzy 40 a 50 € (ulgowy 30 - 35€), a dla porównania za tygodniowy około 200 - 255 € (ulgowy 140 - 180 €).

 Warto też zaryzykować wyjazd już w listopadzie. Skipassy wliczone w cenę noclegu, tani dojazd i brak tłoku na stokach to nie jedyne zalety wyjazdu już jesienią - zawsze lepiej być pierwszym w sezonie i móc jeszcze później skoczyć w góry, niż czekając na kwietniowy wyjazd słuchać opowieści wracających ze stoków znajomych.

Włoskie Alpy

Włoska część Alp obejmuje głownie obszar w Dolinie Aosty oraz wokół najwyższego europejskiego szczytu Mont Blanc. Oferta ośrodków jest bardzo zróżnicowana - znajdują się tam zarówno łagodne trasy prowadzące prze malownicze lasy oraz ekstremalnie trudne warunki narciarskie na trasach prowadzących przez wysokogórskie tereny oraz na obszarach z możliwością uprawiania tzw. off-piste skiing, czyli jazdy poza wyznaczonymi szlakami - to wersja dla wyjadaczy. 

Bez względu na to jaką trasę wybierzecie, możecie mieć pewność, że będzie ona znakomicie przygotowana - to niewątpliwa zaleta szusowania po włoskich Alpach. Wszystkiego dopełnia może nieco przestarzała, ale bardzo dobra infrastruktura oraz wyjątkowa włoska atmosfera.

Dolina Aosty i okolice Mont Blanc

Jako jeden z najbardziej malowniczych i najpiękniejszych regionów alpejskich Dolina Aosty cieszy się wyjątkową sławą wśród miłośników białego szaleństwa. Do najbardziej znanych ośrodków narciarskich należą: Courmayeur położony u podnóża potężnego Mont Blanc w zachodniej części doliny, La Tuile - także w zachodniej części regionu z wspaniałą panoramą na największy europejski szczyt oraz Monte Rosa, znajdujący się na granicy ze Szwajcarią. 

Ten ostatni jest zdecydowanie największy, a na jego terenie znajdują się trzy doliny: Valsesia, Val d’Ayas i Vas di Gressoney. Możecie tam podziwiać zapierające dech w piersi widoki na wspaniałe czterotysięczniki - gwarantujemy niezapomniane przeżycia. Warto przeżyć przygodę na najwyższych trasach narciarskich w całej Europie - mowa o ośrodku Breuil Cervinia, gdzie wyciągi zabierają narciarzy aż na 3500 m n.p.m., jednak tamtejsze trasy oznaczone są głównie jako czerwone, czyli stanowią wyzwanie raczej dla zaawansowanych. 

Za to z ośrodka Pila na zboczu Emiliusza mogą skorzystać narciarze o każdym stopniu zaawansowania. Miejsce słynie z tego, że najlepsi włoscy sportowcy doskonalą tu swoje umiejętności. Oczywiście znajdzie się też miejsce dla amatorów innych sportów zimowych jak na przykład: łyżwiarstwo na lodowisku w Courmayeur, jazda skuterem śnieżnym w ośrodku Cervinia czy tzw. ice karting, czyli jazda gokartami po śniegu także w Cervinii.

Włoskie Alpy - kiedy jechać i ile to kosztuje?

Tzw. skipass SISKI Valle d'Aosta, uprawniający do przejazdu wszystkimi wcześniej wspomnianymi trasami oraz dodatkowo do korzystania z francuskiej stacji La Rosiere obowiązuje w sezonie, czyli od listopada do końca kwietnia. Można nabyć różne wersje karnetu od 3-dniowego do aż 14-dniowego, przy czym najwyższych cen możecie spodziewać się w styczniu i lutym. 

Za to dzieci poniżej 8. roku życia mają jeżdżą bezpłatnie. Prawdziwi miłośnicy nart pewnie będą zainteresowani karnetem na cały sezon. Kosztuje on około 998 € (ulgowy 250 - 880 € w zależności od wieku). Cena za 3-dniowy skipass to zazwyczaj ok. 130 € (ulgowy 80 - 105 €), za tygodniowy ok. 285 € (ulgowy 170 - 230 €).

Artykuł pochodzi z kategorii: Ferie

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Choć stolica Tatr ma swoich zagorzałych zwolenników, to coraz częściej szukamy mniej popularnych i cichych miejsc na wypoczynek. Gdzie poszusujesz bez tłumów? Sprawdź! więcej